نمونه کارها

بیوگرافی و آثارعبدالرضا زکائی

نوشته شده توسط %ب ظ، %04 %836 %1395 ساعت %19:%تیر
منتشرشده در معماران ایران

کامران دیبا

نوشته شده توسط %ب ظ، %04 %831 %1395 ساعت %18:%تیر
منتشرشده در معماران ایران

کامران دیبا

 

کامران دیبا
 

کامران دیبا آرشیتکت، برنامه ریز شهری و نقاش ایر انی در رشته معماری دانشگاه هاروارد بوستون تحصیل کرد.در سال ۱۹۶۴ در این رشته فارق التحصیل شد و پس از آن به مدت یک سال تحصیلات تکمیلی را در رشته جامعه شناسی ادامه داد.در سال ۱۹۶۶ به تهران بازگشت و یک سال بعد رئیس و طراح ارشد شرکت مهندسین مشاور “DAZ” شد.”DAZ” در ایران پروژه های بزرگ و گوناگونی به انجام رسانید و به سرعت توسعه یافت به طوریکه در سال ۱۹۷۷ صد و پنجاه پرسنل داشت.
 

کامران دیبا
 

دیبا در ایران صرفا در بخش دولتی فعالیت می کرد.وی به سنت های بومی و هم چنین نیاز های جامعه شهری مدرن و اثر متقابل انسان علاقه مند بود.پروژه نیمه تمام “شهر جدید شوشتر” (۱۹۷۴-۸۰) در خوزستان که وی آرشیتکت و برنامه ریز آن بود بیشترین موفقیت خود را مرهون الگوهای ساختاری و گونه های ساختمانی سنتی است که دیبا مورد استفاده قرار داده است.
 

کامران دیبا
 

وی این شیوه را جایگزین  طراحی بر اساس الگوهای غربی که مورد حمایت افراد با نفوذ و سردمداران بود جایگزین نمود.این شهر با ظرفیت جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر در راستای یک شاهراه اصلی ارتباطی طراحی شد .چهار راه ها میادین عمومی و محله های کوچک در اطراف آن شکل می گرفتند و وجود باغ ها و بازارها، زندگی اجتماعی را تقویت می کرد.بناهای آجری شاعرانه کامران دیبا، معماری شاخصی را خلق می کند که زیبا و با شکوه است .
 

کامران دیبا
 

از دیگر کارهای شاخص وی در ایران شامل چندین ساختمان در دانشگاه جندی شاپور (۱۹۷۶-۸) است.اما بنایی که شاید شناخته شده  ترین اثر وی باشد موزه هنر های معاصر تهران (۱۹۷۶) است که با سقف های نیم هلالی اش یاد آور باد گیر های سنتی خاور میانه است .وی موسس و اولین مدیر موزه بود.(۱۹۶۷-۸)
دیبا به عنوان مشاور و برنامه ریز شهری در وزارت مسکن و توسعه شهری ایران خدمت کرد. هم چنین دفتر وی طرح جامعی برای برخی شهرها ارائه داد که از جمله مهم ترین آن میتوان به بندر خرمشهر  در خلیج فارس اشاره کرد.جایی که وی با طراح یونانی A.Doxias که در بخش خصوصی فعالیت می کرد همکاری کرد.
 

کامران دیبا
 

وی در سال ۱۹۷۷ ایران را به قصد زندگی در پاریس و واشنگتن دی سی ترک کرد تا به صورت شخصی کار کند. پروژه های وی شامل طرح های خانه سازی در ویرجینیا و طرح توسعه هتل ها در اسپانیا ست.وی در سال ۱۹۷۷ به عنوان منتقد با دانشگاه “کرنل”  همکاری کرد.دیبا به عنوان یک نقاش چندین نمایشگاه انفرادی در ایران بر پا کرد.وی هم چنین گردآورنده و واسطه فروش آثار نقاشی معاصر غرب بود.

در ادامه به معرفی برخی پروژه های وی پرداخته ایم.


1.موزه هنرهای معاصر تهران

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا


2.استخر - کاستا دل سول اسپانیا 2006
 

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا


3.فرهنگسرای نیاوران تهران 1970-78
 

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا
 

4.دانشگاه شهید چمران اهواز-جندی شاپور-1968
 

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا
 

5.ویلای اسپارتینا - مالاگا ، اسپانیا - 1994
 

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا
 

6. پارک شفق (باغ یوسف آباد)
 

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا

کامران دیبا


تحریریه معماری آرل
منبع: kamrandiba.com

به نقل از : آرل

وجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیا

 
وجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیا
مترجم: فائزه میرزائی
Alonso ، عکاس 43 ساله ای که به عکاسی معماری حرفه ای می پردازد به تازگی پروژه ای با عنوان " نمایش تقارن" را به اجرا در آورده است به این شکل که از تعداد بسیار زیادی از سالن های نمایش در سراسر دنیا دیدن کرده و از از مرکز سِن به عکاسی از فضای سالن پرداخته است، نتایج به دست آمده از این عکس ها و بررسی معماری این فضا ها جالب توجه است. 
چرا قرینه سازی فضا در سالن های تئاتر تا این حد جذاب و قابل توجه طراحان بوده است؟
انتشار هماهنگ و یکنواخت صدا در فضا و دست یابی سریع به صندلی ها و محل های نشستن یکی از دلایل اصلی قرینه سازی حجم این گونه فضا ها می باشد، همچنین دسترسی بی دردسر به مسیر های خروجی و دید مناسب به استیج می تواند یکی از دلایل اصلی استفاده ی معماران از طراحی قرینه در سالن های نمایش باشد. در این قسمت نمونه هایی از معماری سالن های نمایش نشان داده شده است. 

وجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیاوجه مشترک میان معماری آمفی تئاتر های معروف دنیا

تحریریه معماری آرل
منبع: archilovers
به نقل از : آرل

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق گرم و خشک ایران

 

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق خشک ایران
 
گردآوری: نیلوفر محتاط
در بررسی شهرهای مناطق خشک باید گفت این شهرها تحت هر شرایطی که ایجاد شده باشند، بافت آن ها که شامل شبکه معابر و ساخت و سازهای عمومی و خصوصی است، شدیداً متأثر از شرایط اقلیمی می باشد. نگاهی به پراکندگی جغرافیای شهرهای مناطق خشک ایران نشان دهنده ی آن است که این شهرها از نظر مسافت دور از هم قرار گرفته اند به طوری که فاصله ی متوسط این شهرها از همدیگر بیش از 100 کیلومتر است. با توجه به این امر که اکثر این شهرها، شهرهایی هستند که حداقل از 1000 سال قبل وجود داشته اند، می توان گفت که شرایط و محدودیت های طبیعی اجازه ی به وجود آمدن شهرها را در فواصل نزدیک تر نداده است که از میان شرایط و محدودیت های طبیعی مؤثر بر این امر شرایط هیدرولوژیکی می باشد. محدودیت منابع آب اعم از سطحی و زیرزمینی بزرگترین مانع توسعه و گسترش شهرها و ایجاد آن ها در جوار همدیگر است. گرچه شرایط دیگری چون بین راهی بودن، دلایل امنیتی و استراتژیکی و ... نیز در این امر دخیل هستند ولی بیشترین اهمیت مربوط به شرایط وجود منابع آب می باشد. 
ویژگی بناهای مسکونی مناطق خشک ایران:
در طراحی پلان ساختمان ها در بافت های سنتی مناطق خشک فعالیت های روزانه مطابق با مسیر خورشید به تفکیک فضاهای درون خانه جدا شده و منجر به صرفه جویی بهتر در مصرف انرژی شده اند به گونه ای که داخل خانه ها دو فضای گرم و سرد با استفاده از جهت و مسیر آفتاب و کسب حرارت به صرفه جویی در مصرف انرژی منتهی گردیده اند. معمولاً بیشترین بار حرارتی در تابستان ها بر روی بام و دیوارهای شرقی و غربی بوده (دیوارها نصف مساحت بام حرارت دریافت می کنند.) و در مقابل دیوارهای جنوبی میزان نسبتاً کمتری حرارت را دریافت می نمایند و در زمستان ها که زاویه ی تابش خورشید کم می باشد، بیشترین حرارت از دیوارهای جنوبی دریافت می شود. استفاده از دیوارهای ضخیم با مصالح سنگین، ایجاد دهلیزهای مسقف و ورودی درختکاری شده  بسیاری از سکونتگاه های مناطق خشک را به حالت قلعه ای درآورده است. 

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق خشک ایران

در ساخت بناهای سنتی شهری این مناطق از مصالحی چون خشت و گل که ظرفیت حرارتی زیادی دارند استفاده می شده و حتی در مناطقی که شدت گرما زیاد است با قرار دادن خانه ها در دل تپه ها با زیرزمین از شرایط گرمایی متعادل عمق زمین بهره گرفته شده است. با توجه به اینکه سطح خارجی ساختمان های مناطق خشک نسبت به حجم آن ها کمتر می باشد و درصد دریافت تابش خورشیدی آن ها نیز کم تر می شود حالتی متراکم و فشرده به هم داشته  در عین حال سطحی که آفتاب دریافت می کند کم تر می شود. بیشترین سایه نیز در سطح بافت های شهری ایجاد می شود. غالب سقف های ساختمان ها به صورت تاق یا گنبد یا خرپشته ساخته شده و البته در بعضی مناطق که چوب در دسترس می باشد در ساخت بام ها از چوب و حصیر نیز استفاده شده و بام ها به صورت مسطح ساخته می شوند. معمولاً دیوارهای ساختمان ها با رنگ های روشن و پنجره ها در قسمت های فوقانی دیوارها با ابعاد کوچک نصب شده و عناصری همچون بادگیرها ابزاری در جهت استفاده ی بهینه از پتانسیل های محیط این مناطق می باشند که البته نوع و تعداد طرفه های این بادگیرها (یک طرفه، چهار طرفه، چهارطرفه ی دو اشکوبه، چندوجهی، استوانه ای، هشت طرفه و خیشخان)، تابع وجود بادهای مطلوب در مناطق مختلف می باشد. غالباً در مناطق خشک ابنیه با شیوه ای (درونگرا) ساخته می شوند و سعی می شود با قرار دادن بخشی از ساختمان ها در درون زمین و محصور نمودن کل ساختمان از چهار طرف (یعنی ساخت ابنیه در چهار جهت جغرافیایی و به دور یک حیاط مرکزی) که به خانه های چهارفصل معروف می باشند آسایش اقلیمی را در فضاهای مسکونی این مناطق ایجاد نمایند. عمده ترین ویژگی های ابنیه ی مسکونی سنتی در مناطق خشک را می توان به شرح زیر بیان نمود:
1) درونگرایی و محصور بودن فضاها
2) دارا بودن اجزای خاص ساختمانی همچون زیرزمین و سرداب، ایوان، بادگیر و حیاط مرکزی.
3) طاق های غالباً قوسی شکل یا گنبدی با ارتفاع نسبتاً زیاد و وجود دیوارهای نسبتاً قطور.
4) پایین تر بودن کف ابنیه و حیاط ها از سطح معابر.

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق خشک ایران

البته این ویژگی ها غالباً در مورد ساختمان های مختلف تجاری و مذهبی و خدماتی نیز صادق می باشد. بسیاری از عناصر همچون فضاهای باز مرکزی و تعبیه ی حوض آب و باغچه در درون آن (همچون حیاطهای قدیمی) باعث افزایش رطوبت در فضاهای زیستی ساختمان شده و دیوارهای خشتی و آجری که با قطر و ضخامت نسبتاً زیاد با طاق های قوسی شکل طراحی شده اند مانند یک خازن حرارتی نوسانات درجه حرارت شبانه روز را تعدیل می کند. نحوه ی تعبیه ی بازشوها نیز به حیاط یا فضاهای باز مرکزی ارتباط فضاهای زیستی داخلی را با فضاهای خارجی قطع نموده و منجر به ایجاد میکرو اقلیم خاص مطلوب در معماری سنتی آن ها می شود.

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق خشک ایران

ساخت خانه های چهارفصل نمونه ی بارزی از تابعیت این بناها و بافت های سنتی از شرایط اقلیمی محیط بوده و همان طور که از نام آن ها مشخص می باشد اتاق های اطراف حیاط این ساختمان ها بنا به فصل مورد استفاده قرار می گیرند. بدین معنا که سمت شمالی حیاط ها که در زمستان آفتاب مایل را دریافت می کنند و از سایر نقاط ساختمان گرمای بیشتری را ریافت می نمایند به قسمت زمستان نشین معروف بوده و در تابستان ها اتاق های سمت جنوب حیاط که در سایه قرار دارند و خنک تر هستند به تابستان نشین معروف می باشند مورد استفاده قرار می گیرند که البته به این قسمت سنار یا سایه گیر نیز می گویند. بخشی از ساختمان های مناطق خشک که در طول فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرند. سردابها  یا زیرزمین هایی خنک هستند و بعضاً شاخه ای از مسیر قنوات از زیر آن ها رد شده و حتی در بعضی موارد آب قنات از یک طرف وارد حوض کوچک داخل سرداب شده و از طرف دیگر از آن خارج می شود که معمولاً به این فضا در گذشته حوضخانه می گفتند. وجود این حوض های آب و مجاری ورودی بادگیرها و قرار گرفتن بخشی از این سرداب ها در داخل زمین باعث خنکی و مطلوبیت داخل آن ها در فصول گرم سال می شده است. در بافت سنتی این مناطق هیچ بازشو یا پنجره ای به بیرون خانه باز نشده و تنها بازشویی که با بیرون ارتباط داشته در ورودی بوده که آن هم به طور مستقیم و بلاواسطه به بخش های بیرونی ساختمان منتهی نشده و از طریق دالان های نسبتاً بلند و هشتی ها این درها به حیاط خانه منتهی می گردیده اند. یکی از عمده ویژگی های مساکن در مناطق خشک پایین تر بودن سطح حیاط های مسکونی نسبت به معابر شهری بود که خود نتیجه ی عوامل مختلفی همچون مقابله با نیروی زلزله و کاهش تبادل حرارتی بین دالان و خارج ساختمان، استفاده از خاک موجود برای تهیه ی خشت و احداث ساختمان و همچنین مهمترین اصل تأمین آب بوده که از طریق نهرها یا قنواتی که در سطح جوی های شهری جاری بوده اند تأمین می شده و معابر نیز بالاتر از سطوح حیاط قرار می گرفتند تا ساکنین بتوانند از این آب برای آبیاری و تأمین آب انبارهای خود استفاده کنند و از این رو در مناطق خشک حیاط ها به گونه ای ساخته می شدند که آب به طور طبیعی سوار بر آن باشد.   گودتر بودن فضاهای مسکونی از طرف دیگر ضریب امنیتی و تدافعی آن ها را در مقابل افراد مهاجم و بیگانگان افزایش می داد. یکی از اصول مهم طراحی فضاهای سنتی اصل محرمیت بوده که منجر به ایجاد حیاط های داخلی تحت عنوان حیاط اندرونی شده است.
در ساخت مساکن ایرانی انتخاب جهت قرارگیری مساکن بسیار مهم و جغرافیایی بوده به گونه ای که با توجه به شرایط اقلیمی و جهت تابش خورشید و جهت وزش بادها (چه مطلوب و چه نامطلوب) و جنس زمین مکان قرارگیری مشخص می شده است.

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق خشک ایران

ویژگی های اقلیم، معماری و زندگی مناطق خشک ایران


منبع: کتاب اقلیم و معماری، نویسنده: دکتر رضا شاطریان
تحریریه ی معماری آرل
 لوستر چوبی
لوستر چوبی توسط طراح Benedetta Tagliabue، به شکل گنبد طراحی شده است که تحت تاثیر ویژگی های معماری دوره ی رنساس می باشد.
ماکت سازی
گردآورنده: الهه کاشی
ماکت ها ابزاری تعیین کننده در روند طراحی معماری و به عنوان وسیله ای جهت برقراری گفتگویی ساده و قابل فهم میان معماران با کارفرما و مردم عام بکار می رود.
هدف از ساخت ماکت، درک رابطه ی فضا و کنترل آن می باشد و به کمک آن می توان طرح فراهم شده را خوب تجسم کرد. همچنین، با ساخت ماکت می توان به جنبه های کلی پروژه توجه کرده و در صورت لزوم طرح را توسعه و تکامل داد.

دویست و سی وسه نکته اجرایی ساختمان
                          
1. برای اندازه گیری عملیات خاکی در متره و برآورد از واحد متر مکعب استفاده می شود.
2. آجر خطائی ، آجری است که در اندازهای 5×25×25 سانتیمتر در ساختمانهای قدیمی برای فرش کف حیاط و غیره بکار می رفت.
3. چنانچه لازم باشد در امتداد دیواری با ارتفاع زیاد که در حال ساختن آن هستیم بعدا دیوار دیگری ساخته شود باید لاریز انجام دهیم.
4. هرگاه ابتدا و انتهای یک دیوار در طول دیوار دیگری بهم متصل شود ، به آن دیوار در تلاقی گفته می شود.
5. در ساختمان های مسکونی (بدون زیرزمین)روی پی را معمولا بین 30 تا 50 سانتی متر از سطح زمین بالاتر می سازند که نام این دیوار کرسی چینی است.
6. قوس دسته سبدی دارای زیبایی خاصی بوده و در کارهای معماری سنتی استفاده می شود.
7. حداقل ارتفاع سرگیر در پله 2 متر می باشد.
8. ویژگیهای سقف چوبی :الف)قبلا عمل کلافکشی روی دیوار انجام می گیرد ب)عمل تراز کردن سقف در کلاف گذاری انجام می شود ج)فاصله دو تیر از 50 سانتیمتر تجاوز نمی کند د)تیرها حتی الامکان هم قطر هستند.
9. گچ بلانشه کندگیر بوده ولی دارای مقاومت زیاد مانند سیمان سفید است.
10. به سیمان سفید رنگ معدنی اکسید کرم اضافه می کنند تا سیمان سبز به دست آید.
11. سنگ
جگری رنگ که سخت ، مقاوم و دارای رگه های سفید و در سنندج و خرم آباد فراوان است.
12. دستگاه کمپکتور ، دستگاهی است که فقط سطوح را ویبره می کند ، زیر کار را آماده و سطح را زیر سازی می کند.
13. عمل نصب صفحات فلزی (بیس پلیتها) در زمان 48 ساعت بعد از بتن ریزی صورت می گیرد.
14. زمانی که خاک (زمین) بسیار نرم بوده و مقاومت آن کمتر از یک کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد از فونداسیون پی صفحه ای استفاده می گردد.
15. قطر دایره بتون خمیری ، بر روی صفحه مخصوص آزمایش آب بتون ، حدود 30 تا 35 سانتیمتر می باشد.
16. حدود درجه حرارت ذوب شدن خاک آجر نسوز 1600 درجه می باشد.
17. نام آجری که از ضخامت نصف شده باشد ، آجر نیم لایی نامیده می شود.
18. نام دیوارهای جداکننده و تقسیم پارتیشن نام دارد.
19. عمل برداشتن خاک کف اطاق و ریختن و کوبیدن سنگ شکسته بجای آن را بلوکاژ می گویند.
20. زمین غیر قابل تراکم هوموسی نامیده می شود.
21. عمق پی های خارجی یک ساختمان در مناطق باران خیز حداقل 50 سانتیمتر است.
22. نام فضای موجود بین دو ردیف پله چشم نامیده می شود.
23. در سقف های چوبی حداکثر فاصله دو تیر 50 سانتیمتر است.
24. سیمان نوع اول برای دیوارها و فونداسیونهای معمولی استفاده میگردد.
25. اکسید آهن را برای تهیه سیمان قرمز رنگ ، با کلینگر سیمان سفید آسیاب می کنند.
26. نام دیگر لوله های سیاه بدون درز مانسمان نام دارد.
27. سریعترین و عملی ترین وسیله اجرای اتصالات ساختمان ،پلها و نظایر جوش می باشد.
28. حاقل درجه حرارت برای بتن ریزی 10 درجه می باشد.
29. ضخامت اندود سقف با ملات گچ و خاک باید بین 1 تا 2 سانتیمتر باشد.
30. اندود زیر قیروگونی ، ماسه سیمان است.
31. چنانچه گودبرداری از سطح زمین همسایه پائین تر باشد ، حداکثر فاصله شمعها 5/2 متر می باشد.
32. در پی کنی های کم عمق در زمین های ماسه ای حدود زاویه شیب 30 تا 37 درصد می باشد.
33. برای ایجاد مقاومت مناسب در طاق ضریس حداقل خیز قوس باید 3 سانتیمتر باشد.
34. لوله های مانسمان سیاه و بدون درز ، گاز رسانی
35. در بتون ریزی دیوارها و سقفها ، صفحات قالبی فلزی مناسب ترند.
36. از اسکدیپر برای خاکبرداری ، حمل ، تخلیه و پخش مواد خاکی استفاده می گردد.
37. اتصال ستون به فونداسیون به وسیله ستکا انجام می گیرد.
38. برای لوله کشی فاضلاب یهتر است از لوله چدنی استفاده گردد.
39. پر کردن دو یا سه لانه از تیرآهن لانه زنبوری در محل تکیه گاهها جهت ازدیاد مقاومت برشی است.
40. بهترین و با استفاده ترین اتصالات در اسکلت فلزی از نظر استحکام و یک پارچگی اتصالات با جوش است.
41. ارتفاع کف داربست جهت اجرای طاق ضربی تا زیر تیرآهن سقف برابر است با قدبنا+پنج سانتیمتر.
42. در ساختمانهای مسکونی کوچک (یک یا دو طبقه) قطر داخلی لوله های گالوانیزه برای آب رسانی باید 2/1 اینچ باشد.
43. وجود سولفات سدیم،پتاسیم و منیزیم محلول در آب پس از ترکیب با آلومینات کلسیم و سنگ آهک موجود در سیمان سبب کم شدن مقاومت بتون می گردد.
44. زمان نصب صفحات بیس پلیت معمولا باید 48 ساعت پس از بتون ریزی فونداسیون انجام شود.
45. برای ساخت بادبند بهتر است از نبشی ، تسمه ، ناودانی و میلگرد استفاده گردد.
46. هدف از شناژبندی کلاف نمودن پی های بنا به یکدیگر و مقاومت در برابر زلزله می باشد.
47. سقفهای کاذب معمولا حدود 30 تا 50 سانتیمتر پایین تر از سقف اصلی قرار می گیرد.
48. قلاب انتهایی در میلگردهای یک پوتربتونی برای عامل پیوند بیشتر آرماتور در بتون می باشد.
49. حد فاصل بین کف پنجره تا کف اطاق را دست انداز پنجره میگویند.
50. در ساخت کفراژ ستونها ، قالب اصلی ستون بوسیله چوب چهارتراش مهار می گردد.
51. طول پله عبارت است از جمع کف پله های حساب شده با احتساب یک کف پله بیشتر.
52. آجر جوش بیشتر در فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
53. اثر زنگ زدگی در آهن با افزایش قلیایت در فلز نسبت مستقیم دارد.
54. از امتیازات آجر لعابی صاف بودن سطوح آن ، زیبایی نما ، جلوگیری از نفوز آب می باشد.
55. در کوره های آجرپزی بین خشتها صفحه کاغذی قرار می دهند.
56. بهترین نمونه قطعات کششی ضلع تحتانی خرپاها می باشد.
57. تیرهای بتن آرمه، خاموتها(کمربندها) نیروی برشی را خنثی می کنند.
58. چسبندگی بتون و فولاد بستگی به اینکه آرماتورهای داخل بتون زنگ زده نباشد.
59. شیره یا کف بتون زمانی رو می زند که توسط ویبره کردن هوای آزاد داخل بتون از آن خارج شده باشد.
60. آلوئک در اثر وجود دانه های سنگ آهن در خشت خام در آجرها پدیدار می گردد.
61. خشک کردن چوب به معنی گرفتن شیره آن است.
62. لغاز به معنی پیش آمدگی قسمتی از دیوار.
63. مقدار کربن در چدن بیشتر از سرب است.
64. لوله های آب توسط آهک خیلی زود پوسیده می شود.
65. آجر سفید و بهمنی در نمای ساختمان بیشترین کاربرد را دارد.
66. آجر خوب آجری است که در موقع ضربه زدن صدای زنگ بدهد.
67. لاریز یعنی ادامه بعدی دیوار بصورت پله پله اتمام پذیرد.
68. کرم بندی همیشه قیل از شروع اندود کاری گچ و خاک انجام می گیرد.
69. برای خم کردن میلگرد تا قطر 12 میلیمتر از آچار استفاده می گردد.
70. اسپریس یعنی پاشیدن ماسه و سیمان روان و شل روی دیوار بتونی.
71. برای دیرگیری گچ ساختمانی از پودر آهک شکفته استفاده می گردد.
72. مشتو یعنی ایجاد سوراخهائی در سطح خارجی دیوارها جهت ساختن داربست.
73. بتون معمولا پس از 28 روز حداکثر مقاومت خود را به دست می آورد.
74. پیوند هلندی از اختلاط پیوندهای کله راسته و بلوکی شکل می گیرد.
75. وجود بند برشی در پیوند مقاومت دیوار را ضعیف می کند.
76. کاملترین پیوند از نظر مقاومت در مقابل بارهای فشاری وارده پیوند بلوکی می باشد.
77. قپان کردن در اصطلاح یعنی شاقولی نمودن نبش دیواره.
78. خط تراز در ساختمان برای اندازه برداریهای بعدی و مکرر در ساختمان است.
79. ضخامت و قطر کرسی چینی در ساختمانها بیشتر از دیوارهاست.
80. پارتیشن میتواند از جنس چوب ، پلاستیک و فایبرگلاس باشد.
81. از دیوارهای محافظ برای تحمل بارهای افقی و مایل استفاده می شود.
82. ملات باتارد از مصالح ماسه ، سیمان و آهک ساخته می شود.
83. مقدار عمق سطوح فونداسیونها از زمین طبیعی در همه مناطق یکسان نیست.
84. ملات ساروج از مصالح آهک ، خاکستر ، خاک رس ، لوئی و ماسه بادی ساخته می شود.
85. ملات در دیوار چینی ساختمان حکم چسب را دارد.
86. ملات آبی اگر بعد از ساخته شدن از آب دور نگهداشته شود فاسد می گردد.
87. در مجاورت عایقکاری (قیروگونی)از ملات ماسه سیمان استفاده می شود.
88. برای ساخت ملات باتارد آب + سیمان 250+آهک 150+ ماسه
89. پیه دارو ترکیبی از مصالح آهک ، خاک رس ، پنبه و پیه آب شده
90. ابعاد سرندهای پایه دار 1 تا 5/1 عرض و طول 5/1 تا 2 متر .
91. معمولا برای کرم بندی دیوارهای داخلی ساختمان(اطاقها) از ملات گچ و خاک استفاده می شود.
92. طرز تهیه گچ دستی یا گچ تیز عبارت است از مقداری آب + گچ بااضافه مقداری سریش.
93. وجود نمک در ملات کاه گل موجب میشود که در آن گیاه سبز نشود.
94. هنگام خودگیری حجم گچ 1 تا 5/1 درصد اضافه می شود.
95. گچ کشته یعنی گچ الک شده ورزداده + آب.
96. اندودهای شیمیایی در سال 1948 کشف شد که ترکیب آن پرلیت ، پنبه نسوز مواد رنگی و میکا می باشد که بعد از 8 ساعت خشک میشوند و بعد از دو تا سه هفته استحکام نهایی را پیدا می کنند و در مقابل گرما ، سرما و صدا عایق بسیار خوبی هستند.
97. سرامیک بهترین عایق صوتی است ، زیرا سلولهای هوایی بسته ای دارد که ضخامت آن 6 تا 10 میلیمتر است.
98. آکوسیت نیز عایق خوبی برای صداست.
99. اندازه سرندهای چشم بلبلی 5 میلیمتر است
. 100. سرند سوراخ درشت به سرند میلیمتری مشهور است.
101. اندودهای هوایی یعنی اندودی که در مقابل هوا خودگیری خود را انجام می دهند.
102. ترکیب اندود تگرگی یا ماهوئی پودر سفید سنگ + سیمان رنگی +آب (در حالت شل) می باشد.
103. وقتی با سنگ سمباده و آب روکار سیمانی را می شویند تا سنگهای الوان خود را نشان دهند به اصطلاح آب ساب شده می گویند.
104. کار شیشه گذاری در آب ساب و شسته انجام می گیرد.
105. فرق اندود سقف با دیئار در فضاهای بسته (مانند اطاق) این است که اندود سقف سبک و دیوارها معمولی می باشد.
106. مهمترین عامل استفاده از اندود در سقف های چوبی محافظت از آتش سوزی می باشد.
107. سقفهایی با تیرآهن معمولی طاق ضربی و بتنی مسلح در درجه حرارت 400 تا 500 درجه تغییر شکل پیدا می کنند.
108. ضخامت اندود گچ و خاک حدودا 2 سانتیمتر است.
109. توفال تخته 30 تا 40 سانتیمتری که تراشیده و سبک است.
110. علت ترک اندود در سقفهای چوبی افت تیرهاست.
111. سقف کاذب در مقابل گرما ، سرما ، رطوبت و صدا عایق خوبی به حساب می آید.
112. در زیر سازی سقف جهت اجرای اندود در کنار دریا از نی بافته شده بیشتر استفاده مس شود.
113. توری گالوانیزه در نگهداری پشم شیشه در سقفهای سبک ، سطح دیوارهای قیراندود و سطح تیرآهنهای سقف کاربرد دارد.
114. مصرف میلگرد جهت اجرای زیر سازی سقفهای کاذب 9 عدد در هر متر مربع می باشد.
115. موارد اصلی استفاده از سقفهای کاذب بیشتر به منضور کم کردن ارتفاع ، عبور کانالها و لوله ها و زیبایی آن می باشد که شبکه آن حتما باید تراز باشد.
116. بهتر است در سقفهای بتونی میله های نگهدارنده سقف کاذب قبل از بتون ریزی کار گذاشته شود.
117. در سقفهای کاذب مرتبط با هوای آزاد(مانند بالکن) اندود گچ + موی گوساله و آهک استفاده می شود.
118. شالوده در ساختمان یعنی پی و فونداسیون.
119. ابعاد پی معمولا به وزن بنا و نیروی وارده ، نوع خاک و مقاومت زمین بستگی دارد.
120. در نما سازی سنگ ، معمولا ریشه سنگ حداقل 10 سانتیمتر باشد.
121. در فشارهای کم برای ساخت فونداسیونهای سنگی از ملات شفته آهک استفاده می شود و برای ساخت فونداسیونهایی که تحت بارهای عظیم قرار می گیرند از ملات ماسه سیمان استفاده می شود.
122. در ساختمان فونداسیونهای سنگی پر کردن سنگهای شکسته را میان ملات اصطلاحا پر کردن غوطه ای می نامند.
123. پخش بار در فونداسیون سنگی تحت زاویه 45 درجه انجام می گیرد.
124. در ساختمان های آجری یک طبقه برای احداث فونداسیون اگر از شفته آهکی استفاده شود اقتصادی تر است.
125. در پی های شفته ای برای ساختمان های یک تا سه طبقه 100 تا 150 کیلو گرم آهک در هر متر مکعب لازم است.
126. اصطلاح دو نم در شفته ریزی یعنی تبخیر آب و جذب در خاک.
127. معولا سنگ مصنوعی به بتن اطلاق می شود.
128. زاویه پخش بار فنداسیون بتنی نسبت به کناره ها در حدود 30 تا 45 درجه می باشد.
129. بتن مکر برای پر کردن حجمها و مستوی کردن سطوح کاربرد دارد.
130. مهمترین عمل ویبراتور دانه بندی می باشد.
131. معمولا بارگذاری در قطعات بتنی بجز تاوه ها پس از هفت روز مجاز می باشد.
132. از پی منفرد بیشتر در زمینهای مقاوم استفاده می شود.
133. بتون مسلح یعنی بتن با فولاد.
134. از نظر شکل قالبندی برای فونداسیونها قالب مربع و مسطیل مقرون به سرفه مس باشد.
135. پی های نواری در عرض دیوارها و زیر ستونها بکار می رود و در صورتیکه فاصله پی ها کم باشد و با دیوار همسایه تلاقی نماید پی نواری بیشترین کاربرد را دارد.
136. در آسمان خراشها ، معمولا از پی ژنرال فونداسیون استفاده می شود و وقتی از این نوع پی در سطحی بیش از سطح زیر بنا استفاده شود زمین مقاوم و بارهای وارده بیش از تحمل زمین است.
137. هرگا فاصله پی ها از هم کم بوده یا همدیگر را بپوشند یا یک از پی ها در کنار زمین همسایه قرار گیرد از پی های مشترک استفاده می شود.
138. اصطلاح ژوئن درز انبساط است.
139. میتوان به جای دو پی با بار مخالف از پی ذوزنقه ای استفاده کرد.
140. بهترین و مناسب ترین نوع پی در مناطق زلزله خیز پی رادیه ژنرال است.
141. در اجرای شناژبندی جهت اتصال به فونداسیون معمولا شناژها از بالا و پایین همسطح هستند.
142. در کفراژبندی پی چهارگوش از نظر سرعت و اجرا اقتصادی تر است.
143. در عایق بندی از گونی استفاده می کنیم ،زیرا از جابجایی قیر جلوگیری می کند و حکم آرماتور را دارد که در پشت بام از جلو ناودان به بعد پهن می شودکه در 2 لایه گونی انجام می گیردکه گونی ها در لایه بعدی نسبت به لایه قبل با زاویه 90 درجه برروی هم قرار می گیرند.
144. زیر قیروگونی از اندود ملات ماسه سیمان استفاده می شود که بعضی از مهندسان در زیر قیر اندود ملات ماسه آهک استفاده می کنند که در اینصورت قیروگونی فاسد می شود.
145. از قلوه سنگ (ماکادام) در طبقه هم کف می توانیم بجای عایق کاری استفاده کنیم که ضخامت آن حدود 40-30 سانتیمتر خواهد بود.
146. اگر در عایقکاری ، قیر بیش از حد معمول مصرف شود باعث می شود قیر در تابستان جابجا شود.
147. عایقکاری قیروگونی می بایست از سر جانپناه حدودا 20 سانتیمتر پایینتر شروع شود و قیروگونیی که روی جانپناه کشیده می شود برای جلوگیری از نفوذ بارش با زاویه است.
148. سطح فونداسیون به این دلیل عایق می شود که از مکش آب توسط ملات دیوار چینی ها به بالا جلوگیری میکند.
149. در عایقکاری عمودی روی دیوارهای آجری بهتر است که از اندود ماسه سیمان استفاده شود.
150. اصطلاح زهکشی یعنی جمع کردن و هدایت آب ،که فاصله آبروها در زهکشی باید به حدی باشد که به پی ها نفوذ نکند.
151. اگر توسط سفال زه کشی کنیم باید حتما درز قطعات را با ملات پرکنیم.
152. حداقل شیب لوله های زه کشی به سمت خوضچه 2 تا 4 درصد می باشد.
153. حداقل شیب لوله های فاضلاب 2 درصد است.
154. برای جلوگیری از ورود بو به داخل ساختمان ، شترگلو را نصب می کنند.
155. علیترین نوع لوله کشی فاضلاب از نوع چدنی می باشد که با این وجود در اکثر ساختمانها از لوله های سیمانی استفاده می شود که ضعف این لوله ها شکست در برابر فشارهای ساختمان می باشد.
156. سنگ چینی به سبک حصیری رجدار بیشتر در دیوار و نما سازی استفاده می شود.
157. ضخامت سنگهای کف پله و روی دست انداز پنجره 5/4 سانتیمتر می باشد.
158. جهت اتصال سنگهای نما به دیوار استفاده از ملات ماسه سیمان و قلاب مناسبتر می باشد که جنس قلابها از آهن گالوانیزه می باشد.
159. سنگ مسنی معمولا در روی و کنار کرسی چینی نصب می شود و زوایای این سنگ در نماسازی حتما بایستی گونیای کامل باشد.
160. در نما سازی طول سنگ تا 5 برابر ارتفاع آن می تواند باشد.
161. معمولا 30 درصد از سنگهای نما بایستی با دیوار پیوند داشته باشند که حداقل گیر سنگهای نما سازی در داخل دیوار 10 سانتیمتر است.
162. در بنائی دودکشها باستی از مخلوطی از اجزاء آجر استفاده شود.
163. در علم ساختمان دانستن موقیعت محلی ، استقامت زمین ، مصالح موجود ، وضعیت آب و هوایی منطقه برای طراحی ساختمان الزامی می باشد.
164. در طراحی ساختمان ابتدا استقامت زمین نسبت به سایر عوامل الویت دارد و لازم به ذکر مقاومت خاکهای دستی همواره با زمین طبیعی جهت احداث بنا هرگز قابل بارگذاری نیست.
165. زمینهای ماسهای فقط بار یک طبقه از ساختمان را می تواند تحمل کند.
166. هنگام تبخیر آب از زیر پی های ساختمان وضعیت رانش صورت می گیرد.
167. زمینی که از شنهای ریز و درشت و خاک تشکیل شده دج نامیده می شود که مقاومت فشاری زمینهای دج 10-5/4 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.
168. مطالعات بر روی خاک باعث می گردد وضع فونداسیون ، ابعاد و شکل آن بتوانیم طراحی کنیم.
169. در صحرا برای آزمایش خاک از چکش و اسید رقیق استفاده می گردد.
170. سیسموگراف همان لرزه نگار است.
171. خاکی که برنگ سیاه قهوه ای باشد مقاومتش بسیار عالی است که نفوذ آب در آنها کم و به سختی انجام می گیرد.
172. سنداژیا گمانه زنی همان میله زدن در خاک و برداشت خاک از زمین می باشد.
173. اوگر همان لوله حفاری است.
174. خاک چرب به رنگ سبز تیره و دارای سیلیکات آلومینیوم آبدار است.
175. معیار چسبندگی خاک این است درصد دانه های آن کوچکتر از 002/0 میلیمتر باشد.
176. اصطلاحا خاک مرغوب زد نامگذاری می شود.
177. برای جلوگیری از ریزش بدنه و ادامه پی کنی و همین طور جلوگیری از نشست احتمالی ساختمان همسایه و واژگونی آن و جلوگیری از خطرات جانی باید دیوار همسایه را تنگ بست که تحت زاویه 45 درجه انجام می گیرد.
178. دیوار اطراف محل آسانسور معمولا ازمصالح بتون آرمه می سازند.
179. پی سازی کف آسانسور معمولا 40/1 متر پایین تر از کفسازی است.
180. قدیمی ترین وسیله ارتباط دو اختلاف سطح بواسطه شیب را اصطلاحا رامپ می گویند که حداکثر شیب مجاز آن 12 درصد می باشد که ات 5/2 درصد آن را میتوان افزایش داد.
181. برای ساختن پله گردان بیشتر از مصالح بتون آرمه و آهن استفاده می شود.
182. پله معلق همان پله یکسر گیردار است.
183. پله آزاد در ورودی ساختمان به حیاط یا هال و نهار خوری استفاده می شود.
184. پله های خارجی ساختمان حتی الامکان می بایست آجدار باشد.
185. به فضای موجود بین دو ردیف پله چشم پله می گویند.
186. فواصل پروفیل های جان پناه پله 12-7 سانتیمتر می باشد.
187. شاخکهای فلزی جتنپناه بهتر است که از پهلو به تیر آهن پله متصل شود.
188. سرگیر یا حدفاصل بین دو ردیف پله که رویهم واقع می شوند حداقل 2 متر می باشد.
189. طول پله مساوی است با تعداد کف پله منهای یک کف پله.
190. پیشانی پله به سنگ ارتفاع پله اطلاق می شود.
191. برای جلوگیری از سرخوردن در پله لب پله ها را شیار و اجدار می سازند و گاهی اوقات لاستیک می کوبند
192. اتصال پله های بالا رونده به دال بتنی (پاگرد) یه روی دال بتنی متصل می شوند ولی پله های پایین رونده در دال بتنی بایستی به مقابل دال بتنی وصل شوند.
193. اجرای جانپناه پله معمولا با مصالح چوبی زیاتر می باشد.
194. پله هایی که مونتاژ می شوند به پله های حلزونی معروف هستند.
195. از نظر ایمنی اجرای پله فرار با مصالح بتنی مناسبتر است.
196. تیرهای پوشش دهنده بین دو ستون (روی پنجره ها و درب ها ) نعل درگاه نام دارد که انتقال بار توسط آن یکنواخت و غی یکنواخت است.
197. گره سازی در چهار چوبهای درب و پنجره و دکوراسیون بکار می رود.
198. تحمل فشار توسط بتن و تحمل کشش توسط فولاد را به اصطلاح همگن بودن بتن و فولاد می نامند.
199. بالشتک بتونی در زیرسری تیرآهن های سقف مصرف می شود که جنس آن می تواند فلزی ، بتونی زیر سری و بتونی مسلح باشد.
200. در اجرای تیر ریزی سقف با تیرآهن ، مصرف بالشتک کلاف بتنی و پلیت مناسبتر است.
201. بالشتک های منفرد زیرسری ، حداقل ریشه اش از آکس تیر ریزی سقف 25 سانتیمتر است.
202. اجرای مهار تیر ریزی سقف با میلگرد معمول تر می باشد.
203. برای تراز کردن تیر ریزی سقف باید بوسیله سیمان همه در یک افق ترازی قرار گیرد.
204. طاق ضربی از نظر ضخامت به سه دسته تقسیم می شودکه معمول ترین آن نیم آجره می باشد که مهمترین عامل مقاومت در طاق ضربی خیز قوس مناسب است.
205. در زمستان پس از دوغاب ریزی طاق ضربی ، بلافاصله بایستی کف سازی کامل روی سقف انجام شود.
206. اگر هوا بارانی باشد پس از اتمام طاق ضربی نباید دوغاب ریخت.
207. سقفهای بتنی قابلیت فرم(شکل) گیری بهتری دارند.
208. وظیفه انسجام و انتقال نیروها در سقفهای بتنی بعهده آرماتور می باشد.
209. اودکادر سقف های بتنی به منظور خنثی کردن نیروی برشی بکار می رود.
210. بطور نسبی عمل بتون ریزی بین دو تکیه گاه می بایست حداکثر طی یک روز عملی شود.
211. از ویژگی های سقفهای مجوف سبکی آن است که در این سقف ها آرماتور گذاری بصورت خرپا می باشد.
212. تفاوت سقف های پیش فشرده با سقف های مجوف سفالی کشیده شدن آرماتورها می باشد.
213. حداقل زمان بریدن میلگردها در سقفهای پیش تنیده معمولا 7 روز می باشد.
214. نیروی کششی ذخیره شده در آرماتور سقفهای پیش تنیده عامل خنثی کننده نیروی فشاری است.
215. در سقفهای مجوف هنگامی از تیرهای دوبل استفاده می شود که دهانه و طول تیر زیاد باشد.
216. قبل از ریختن پوشش بتون در اجرای تیرچه بلوکها ابتدا می بایست سطح تیرچه و بلوک مرطوب شود.
217. اصطلاحا میش گذاری در بتن مسلح آرماتورهای شبکه نمره کم اطلاق می گردد.
218. حداکثر فاصله دو تیر در سقفهای چوبی 50 سانتیمتر می باشد.
219. معمولا زمان باز کردن قالبهای مقعر در سقف های بتونی 5 روز می باشد.
220. استفاده از قالبندی مقعر بتنی در سقفهای اسکلت فلزی و بتنی معمولتر است.
221. کابلهای برق در سقفهای مقعر داخل لوله های فولادی تعبیه می شود.
222. در ساختمان هایی که بیشتر مورد تهدید آتش سوزی بهتر است نوع بنا بتنی باشد.
223. در کارخانه های صنعتی معمولا از سقف اسپیس دکس استفاده می شود.
224. اصطلاحا مفهوم سرسرا همان سقف نورگیر است.
225. در شیشه خورهای نورگیر سقف برای فضاهای وسیع از سپری استفاده میشود زیرا از خمش در طول جلوگیری می کند.
226. مهمترین مزیت سقفهای کاذب آکوستیک بر ساقفهای کاذب عایق در برابر صدا می باشد.
227. مهمترین مزیت سقفهای کاذب آلومینیومی عدم اکسیداسیون آن می باشد.
228. روش جلوگیری از زنگ زدگی آرماتور در بتن این است که جرم آن را می گیریم و داخل بتن قرار می دهیم.
229. اتصال سقف کاذب در راستای دیوارها باعث پیش گیری از جابجایی سقف و ترکهای موئین خواهد شد.
230. قرنیز یکطرفه آب را به یک سمت منتقل می کند و هنگامی از قرنیز دو طرفه هنگامی استفاده می شود که دو طرف دیوار آزاد باشد.
231. قرنیز حتما باید آبچکان داشته باشد که آبچکان شیاره زیر قرنیز می باشد.
232. قرنیزی که توسط آجر چیده می شود هره چینی می نامند.
233. قرنیز پای دیوارهای داخلی به منظور جلوگیری از مکش آب توسط گچ و … و جلوگیری از ضربه ها و خراشها استفاده می شود و حتما باید آبچکان داشته باشد.

در دنیای معماری ، طراحان به سمت پروژه هایی پیش می روند که کمی از حالات تعادل و یک پارچگی قرن بیست به دور باشد و اصول طرح ها از مربع و مستطیل به کره ها و قوس های چند شیب تغییر یافته است ، در این مجموعه نیز طرحی کاملا نوین از معماری
دیده می شود.

به نقل از : sakhteman-nama.mihanblog.com

آشنایی با تاریخچه شیشه

شیشه

اختراع شیشه تحولی عظیم در معماری دنیا ایجاد کرد. به گونه‌ای که امروزه شهرهای جهان زیبایی خود را مدیون این تحول بزرگ درصنعت تولید می‌دانند.

شیشه به واسطه حرارت دادن و سرد کردن ترکیبی از شن، کربنات سدیم و آهک تولید می‌شود.

تاریخچه تولید و کاربرد شیشه به حدود بیش از 4 هزار سال پیش برمی‌گردد ولی تقریبا 2 هزار سال پس از کشف آن بود که کاربرد شیشه در پنجره‌ها مطرح شد.

روش تولید شیشه به روش بادی امکان ایجاد شیشه‌های ظریف برای پنجره‌ها را میسر کرد که در قطعات مستطیلی با ابعاد حداکثر400 در 300 میلی‌متر درصفحات مدور تولید می‌شد.

بلافاصله پس از کشف این روش، ونیزی‌ها متد استوانه‌ای را کشف کردند که این روش حدود 800 سال برای تولید شیشه به کار برده می‌شد. در این روش درون یک استوانه شیشه‌ای توخالی دمیده، از طول برش داده و سپس صاف و صیقل داده می‌شد. با این روش ورقه‌های بزرگ‌تری تولید می‌شد ولی حرارت مجدد و صاف کردن شیشه منجر به خرابی سطح شیشه می‌شد. به هر حال همراه با پیشرفت تکنولوژی روش‌هایی برای تولید شیشه‌هایی که در ساختمان‌ها کارایی داشته باشند، ابداع شد. آن‌ها به صورت عنصری طبیعی و لازم در کلیساهای بزرگ در شمال اروپا به کار برده می‌شدند که تا اواخر هزاره اول پس از میلاد نیز این روند ادامه داشت.


در جستجوی نور

با تغییرسبک معماری از رومی به گوتیک، کاربرد شیشه در دنیای معماری جایگاه خود را تا ابد پیدا کرد. شاید بتوان معماری سبک گوتیک در شمال اروپا را دوره اول معماری شیشه‌ای نامید. جابه‌جایی قسمت‌هایی از دیوارهای سنگی بزرگ معماران را قادر به خلق آثار چشمگیری در تاریخ کرد. شیشه خود به خود جایگاه خود را در معماری پیدا کرد و شیشه‌های بسیار زیبا کم‌کم در معماری بناها دیده شدند. معماری سبک گوتیک به منظور جستجوی نور به وجود آمد، جستجوی درخشش، سبکی و بی‌وزنی. پنجره‌هایی که در سبک گوتیک به کار برده می‌شد معمولا با شیشه‌های رنگی توسط هنرمندان نقاشی و تزیین می‌شد.

در اواخرقرن شانزدهم به کارگیری شیشه به عنوان سمبلی از ثروت و تجمل در انگلستان در نظر گرفته می‌شد. شیشه وسیله‌ای بسیار گران‌قیمت بود و بنابراین استفاده از آن در ساختمان و حتی گاهی اوقات به کار بردن آن به جای دیوارحالت تظاهر به ثروت و بود. بدین ترتیب در انگلستان شیوه‌های غیر متعارف استفاده از شیشه رایج شد.

در نیمه اول قرن نوزدهم بود که مراکز هنری به راه افتادند و بدین ترتیب زبان نوینی در معماری به وجود آمد، پنجره‌هایی که نور به‌راحتی و فراوانی از آن‌ها عبور کند و معماری از آن حالت سنتی خارج شد و شیشه جایگاه و کاربرد واقعی خود را پیدا کرد. به دنبال انقلاب صنعتی در بریتانیا و به موازات آن به کارگیری آهن در ساختمان‌ها، پروژه‌هایی مثل کاخ کریستال پاکستون اجرا شد.

پاکستون با به کارگیری دانش خود در طراحی سنتی، استفاده از شیشه و برش دادن آن به روش سریع و خارق العاده، شگفتی‌هایی در معماری نوین ایجاد کرد.

معماری شیشه‌ای و حرکت‌های نوین

آغاز قرن بیستم در واقع عصر فضا و زمان نام‌گذاری شده است، عصر زیبایی‌شناسی در حرکت، متغیر بودن و هیجان در ماشین.

پل شبارت در کتاب معماری شیشه‌ای خود در سال 1914 می‌نویسد:

"... ما بیشتر زندگیمان را در اتاق‌های بسته سر کرده‌ایم. این فرهنگی است که با آن بزرگ شده‌ایم و خو گرفته‌ایم. سبک معماری ما تا حد زیادی تحت تاثیر فرهنگ ما بوده است. چنانچه بخواهیم تغییری در فرهنگمان ایجاد کنیم به ناچار باید در سبک معماریمان تغییر ایجاد کنیم و این امر تنها به وسیله ترک اتاق‌های بسته و تغییر دادن آن‌ها حاصل می‌شود. با نهادینه شدن و معرفی معماری شیشه‌ای، راه برای عبور نور طبیعی خورشید، ماه و ستارگان نه فقط از طریق پنجره‌ای کوچک بلکه از طریق دیوارها که صرفا از شیشه و آن هم شیشه‌های رنگی ساخته می‌شوند، هموار می‌شود. بدین ترتیب محیط جدیدی که به وجود می‌آوریم، فرهنگی نوین را با خود به همراه می‌آورد."

غرفه‌های شیشه‌ای برونو تات نیز به همین منظور طراحی شد و هدفی مشابه را دنبال می‌کرد که آن به کار گیری بهینه شیشه و استفاده از شفافیت و روشنایی آن در آینده معماری بود. البته شیشه جزو لاینفک کارهای معماران بزرگ از جمله مایس وان دور روحه، لو کوربوسیر و فرانک لیود است.

طی نیمه اول قرن بیستم، به جهت توسعه صنعت و تکنولوژی، بهبود و پیشرفت‌هایی در ساختار کارهای شیشه‌ای پدید آمد و بالاخره در اوایل دهه 1950 پیشرفتی در صنعت تولید شیشه حاصل شد که تا به امروز ادامه دارد. آلیستار پیلکینگتون روش شناوری شیشه مذاب بر سطح فلز مذاب را ابداع کرد که امروزه از آن به عنوان فرآیند شناور یاد می‌شود. با این روش ورقه‌های شیشه‌ای کاملا صاف و هموار تولید می‌شود که امروزه روشی غالب در تولید شیشه در سراسر جهان است.

شیشه نما


انواع شیشه و کاربرد آن‌ها

شیشه به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت لوازم تزیینی مانند گل، تابلو و غیره در ساختن ظروف آزمایشگاهی و یا ظروف آشپزخانه مانند لیوان، بطری و غیره و بالاخره در ساختن شیشه‌های مسطح که در دو نوع ساده و مشجر عرضه می‌گردد و مصارف مختلفی دارد که عمده‌ترین کاربرد آن به عنوان در و پنجره در کارهای ساختمانی است که به شکل‌های مختلف اعم از شیشه‌های شفاف، نیمه شفاف و رنگی، جاذب حرارت، ایمنی، دوجداره، سکوریت و... وجود دارد.

همچنین در آینه‌سازی‌، صنایع‌نشکن‌، صنایع یخچال‌سازی‌، میزهای شیشه‌های‌، انواع شیشه رومیزی و تیغه‌کاری ساختمان کاربرد دارد.

شیشه رنگی

به دو طریق می‌توان شیشه رنگی بدست آورد:

1. با افزودن و کم کردن بعضی مواد شیمیایی در مصالح اولیه تهیه شیشه. برای نمونه اکسیدهای مسی به شیشه رنگ‌های مختلف قرمز می‌دهد و رنگ آبی پررنگ بوسیله اکسید کبالت به دست می‌آید. رنگ زرد با افزودن مقداری اکسید اورانیوم و کادمیوم حاصل می‌گردد.

2. شیشه سفید را در شیشه مذاب رنگی فرو می‌برند تا دو روی آن رنگی شود. شیشه‌های رنگی در ویترین مغازه‌ها، نمایشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و ساختمان‌های صنعتی به کار می‌روند.

12 4 21 122037gl0.gif

شیشه ضد آتش (پیرکس)

همراه مواد اولیه این شیشه‌ها در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارند، مقدار زیادی اکسید بوریک به کار می‌رود و سیلیس آن‌ها از انواع شیشه‌های معمولی بیش‌تر است. معمولا از آن‌ها به عنوان ظروف آزمایشگاه و آشپزخانه و یا در جلوی بخاری‌های دیواری و اجاق‌ها استفاده می‌نمایند.

شیشه مسطح

این نوع شیشه را با اضافه نمودن توری فلزی در میان شیشه می‌سازند و بیش‌تر برای درهای ورودی، کارگاه‌ها، موتورخانه‌ها، آسانسورها و هر جایی که خطر شکستن و فروریختن شیشه وجود دارد، استفاده می‌نمایند.

شیشه دوجداره (مضاعف)

این نوع شیشه‌ها، از دو لایه ساده و گاهی رنگی که به موازات یکدیگر قرار گرفته‌اند و لبه‌ها یا درزهای آن‌ها هوابندی شده است و فضای بین آن‌ها با مواد خشک‌کنندهای مانند سیلیکاژل، پُر و یا در بعضی از موارد بین دو لایه، خلاء ایجاد می‌شود. این نوع شیشه که عایق گرما، سرما و صداست، در بسیاری از ساختمان‌ها مانند فرودگاه‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها به‌ کار می‌رود.


شیشه سکوریت

در این حالت، شیشه مجددا تا حدود 700 درجه سانتی‌گراد حرارت داده و بعد به‌طور ناگهانی و تحت شرایط خاص سرد می‌شود. این عمل باعث افزایش مقاومت شیشه (حدود 3 الی 5 برابر) در مقابل ضربه و نیز شوک‌های حرارتی می‌گردد. این شیشه‌ها در صورت شکستن، به ذرات ریز و مکعب شکل تقسیم می‌شوند که آسیب‌رسان نیستند. از این نوع شیشه در ویترین فروشگاه‌ها، درهای شیشه‌ای و پنجره‌های جانبی اتومبیل‌ها استفاده می‌گردد.


شیشه سکوریت ساختمانی

استفاده از شیشه معمولی (غیر سکوریت) در ساختمان‌های بلندمرتبه در صورت بروز حادثه اعم از طبیعی مانند زلزله یا حوادث ناشی از دخالت بشر، خطر آسیب‌دیدگی جدی و حتی مرگ به همراه دارد، چرا که شیشه‌های سکوریت به علت شدن
شکسته شده به صورت قطعات بزرگ در هوا شناور می‌شود و شعاع زیادی را در معرض خطر قرار می‌دهد.


شیشه نشکن

این نوع شیشه‌ها شامل دو یا چند لایه شیشه‌اند که به‌وسیله ورقه‌هایی از نایلون شفاف تحت حرارت و فشار به هم متصل می‌شوند. همچنین بعضی از انواع شیشه‌های طلق‌دار به عنوان عایق صوتی، جاذب حرارت، کاهنده شفافیت و شیشه ایمنی به کار برده می‌شوند. وقتی که این شیشه‌ها می‌شکنند، خاصیت کشسانی نایلون مانع از پخش و پراکندگی ذرات شیشه می‌گردد.

از جمله کاربردهای این نوع شیشه‌ها در خودروها و ویترین مغازه‌هایی است که اشیاء گران‌قیمت می‌فروشند. ممکن است شیشه‌نشکن را از جنس شیشه سکوریت بسازند. ‌

شیشه ضد گلوله

از چند لایه شیشه سکوریت و یا نشکن، شیشه ضد گلوله می‌سازند. در هنگام وارد شدن گلوله به داخل شیشه، از نیروی آن کاسته و در میان شیشه متوقف می‌گردد.

شیشه انعکاسی (بازتابنده)

در این نوع شیشه‌ها، یک سطح شیشه با یک پوشش منعکس‌ کننده نور و حرارت از جنس فلز یا اکسید فلزی دارای این خاصیت پوشانده می‌شود. این نوع شیشه‌ها، نور خورشید را منعکس می‌کنند و در کاهش حرارت و درخشندگی نور موثر هستند. اگر در روشنایی روز از بیرون به شیشه انعکاسی نگاه کنیم مشاهده می‌کنیم که تصاویر اطراف را مانند آینه باز می‌تاباند و اگر از داخل به بیرون نگاه کنیم، شیشه کاملا شفاف خواهد بود. شب‌ها پدیده مذکور برعکس است. یعنی شیشه از خارج شفاف و از داخل مانند آینه است.

این شیشه با منعکس نور خورشید، حرارت ناشی از تابش نور خورشید را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های احداث، راه‌اندازی و نگه‌داری سیستم‌های تهویه و تبدیل می‌شود.

شیشه

http://chakme.ir

آشنایی با انواع در و پنجره در ساختمان‌سازی

پنجره یک ورودی در دیوار است که برای عبور نور و هوا ساخته شده است. پنجره‌ها معمولاً شیشه‌های شفاف یا مات، داخل قابی فلزی هستند.
دَر به تخته‌های چوبی یا فلزی مستطیل ‌شکلی گفته می‌شود حدوداً به اندازه قامت انسان که در بازه دیوار ساختمان‌ها تعبیه می‌شود تا رفت‌وآمد به درون و بیرون ساختمان یا بستن ساختمان از طریق آن میسر شود.

درها معمولاً به‌وسیله یک لولا به چهارچوب در محکم می‌شوند. درهای قدیمی شرقی دارای کلون و درکوب بوده‌اند.

به دروازه‌های بزرگ و مداخل اصلی ورود به ساختمان‌ها یا محوطه‌های ویژه، سَردَر می‌گویند. در محل سردر نهادهای مهم معمولاً سازه‌های ویژه‌ای ساخته می‌شود تا ورودی اصلی آن مجموعه را آسان‌یاب و برای همگان آشکار و نمایان سازد که به خود این سازه‌ها نیز سردر گفته می‌شود. این سازه‌ها معمولاً نقش نمادین نیز دارند و شکل آن‌ها با موضوع فعالیت نهاد مربوطه ارتباط دارد. معمولاً برای نهادهایی مانند مسجدهای مهم، کلیساها، ساختمان‌های دولتی، وزارتخانه‌ها، دادگستری‌ها و همچنین مدارس دینی و کاروانسراها سردرهای بزرگ ساخته می‌شود. از سردرهای مشهور در ایران سردر دانشگاه تهران است.

درها:کلون

درها را می‌توان از لحاظ موارد مصرف به انواع زیر طبقه‌بندی کرد:

1. درهای ضد سرقت
2. درهای ضد حریق
3. درهای استیل پلاست
4. درهای اتوماتیک

درها را می‌توان از مواد مختلف با توجه به نیاز و کاربرد ساخت. در ساختمان‌ها معمولاً از درهای چوبی، فلزی، آلومینیومی، کامپوزیت، آهنی، شیشه‌ای، یو پی وی سی، پی وی سی، ام دی اف و ... استفاده می‌کنند. از نظر نوع، درها به گروه‌های اتوماتیک، آکاردئونی، شبکه‌ای، کرکره‌ای و انواع دیگر تقسیم‌بندی می‌شوند. در یک ساختمان، درها باید با توجه به خود ساختمان، امنیت و زیبایی و نما به کار برده شوند.

پنجره‌ها:

پنجره نیز مانند در انواع مختلفی دارد. شیشه‌هایی که در پنجره‌ها بیشترین کاربرد را دارند عبارتند از:

1. شیشه‌های ساده
2. شیشه‌های رنگی
3. شیشه‌های رفلکس
4. شیشه‌های دو یا چند جداره

استفاده از شیشه‌های دو یا چند جداره بسیار به صرفه می‌باشد. انتقال حرارت شیشه دوجداره همانند انتقال حرارت یک دیوار به ضخامت 35 سانتی‌متر است.

شیشه‌های دوجداره را می‌توان به صورت ترکیبی از انواع شیشه‌های مختلف نظیر شیشه ساده، رنگی، رفلکس، مات، سیمدار، تشعشع پایین (E-LOW) سکوریت و لمیتیت بر روی کلاف‌های آلومینیومی با قطرهای مختلف اعم از 4، 8، 10، 12، 14 و ... میلی‌متری تولید کرد و در ساختمان‌های مسکونی‌، تجاری، اداری، فرودگاه‌ها، بانک‌ها، کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها به کار برد.

مزایای پروفیل و در و پنجره :

مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش
ثبات رنگ در برابر نور خورشید
کاهش هزینه‌های ساختمان
صرفه‌جویی در مصرف انرژی
کاهش آلودگی صوتی
کاهش آلودگی هوا
درزبندی کامل
جلوگیری از ورود رطوبت و گرد وخاک به داخل ساختمان
عایق سرما و گرما
سوراخ‌های تخلیه باران
قابلیت بازشدن پنجره

در و پنجره

http://sakhteman-nama.mihanblog.com

آشنایی با پیدایش شیشه‌های دو جداره

عکس پنجره

در سال 1865 میلادی صاحب یک مغازه شیشه‌فروشی در شهر نیویورک با ابتکار خویش حق ثبت و امتیاز بهره‌برداری از شیشه‌های عایق دوجداره غیر نفوذ در ایالت متحده را بدست آورد. او با مطالعه و آزمایش اثبات کرد که با استفاده از شیشه‌های دو جداره می‌توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود.

استفاده از شیشه توسط رومی‌ها در حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از آن نیز به حدود 200 سال قبل باز می‌گردد که از آن زمان شیشه‌ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردید.

پنجره‌های دارای دو یا چند جداره استاندارد، از اتصال دو یا چند شیشه که به طور موازی در مقابل یکدیگر برای روی یک چهارچوب پروفیل آلومینیومی قرارگرفته‌اند، تشکیل شده است.

امروزه دیوارهای خشتی و گلی سنتی جای خود را به دیواره‌های شیشه‌ای مرتفع براق و درخشان داده‌اند. این سطوح زیبای رنگی به گونه‌ای طراحی و اجرا شده‌اند که به خوبی می‌توانند در برابر سرما و گرمای محیط خارجی مقاومت کرده و ضمن حفظ زیبایی محیط، آسایش و اطمینان را برای استفاده‌کنندگان به ارمغان آورند.

در صنعت معماری نوین، دیوارهای ساخته شده از جنس شیشه‌های رنگارنگ رفلکس، مورد علاقه و توجه زیاد استفاده‌کنندگان قرار گرفته است.

فرایند تولید شیشه دو جداره

در ابتدا جام‌های شیشه به وسیله دستگاه حمل بر روی رکهای دستگاه حمل اتوماتیک قرار گرفته و به تعدادی که اپراتور مشخص می‌کند به میز برش اتوماتیک انتقال می‌یابد. سپس اندازه شیشه‌های مورد نظر توسط نرم‌افزار بهینه‌سازی جهت به حداقل رساندن ضایعات توسط دستگاه طراحی و سپس برش داده می‌شود. شیشه‌ها پس از جداسازی به خط تولید شیشه دو جداره منتقل می‌شود. ابتدا شیشه‌ها با آب سختی‌گیری شده به طور کامل شسته شده و پس از کنترل کیفی به مرحله بعدی منتقل می‌گردد.

به موازات مراحل مذکور فریم‌های مابین دو جدار (Spacer) توسط دستگاه خم‌کن (Bending) بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده می‌شود و داخل فریم از مواد رطوبت‌گیر پر می‌شود. سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می‌شود که به منظور درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آن‌ها به یکدیگر می‌باشد.

فریم‌ها جهت نصب روی شیشه انتقال می‌یابد. شیشه‌ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می‌شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک به داخل شیشه دو جداره تزریق می‌شود سپس توسط روبات محیط شیشه دو جداره با چسب پلی‌سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می‌شود.

استاندارد تولید شیشه دو جداره

تولید شیشه دو جداره با توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه طبق استاندارد ملی ایران صورت می‌گیرد. در تدوین این استاندارد تا حد امکان استانداردهای کشورهای صنعتی پیشرفته و بین‌المللی لحاظ شده است.

هدف از این استاندارد تعیین روش‌های آزمون، شیشه‌های دو جداره به منظور بررسی و حصول اطمینان از کیفیت آن‌ها می‌باشد.

جهت انجام آزمایشات نمونه‌هایی با ابعاد 350x500±5mm در نظر گرفته می‌شود.

حداقل تعداد نمونه‌ها باید 20 عدد از یک محصول باشد.

کلیه نمونه‌ها باید حداقل به مدت 2 هفته در محیط آزمایشگاهی با دمای °c2±23 به صورت عمودی قرار گرفته باشند.عکس پروفیل

عیت ظاهری آزمونه‌ها از لحاظ عدم وجود هرگونه خرابی و یا ترک‌خوردگی بررسی شود.

آزمون‌های استاندارد شیشه‌های دو جداره

1- آزمون تعیین نقطه برفک

2- آزمون پایداری در برابر محیط‌هایی با رطوبت بالا

3- آزمون چرخه‌های آب و هوایی تسریع شده

4- آزمون مه‌گرفتگی

5- آزمون تعیین ضخامت محفظه هوا

6- آزمون تعیین ضخامت قطعه شیشه دوجداره

7- آزمون تعیین ابعاد شیشه دوجداره

http://memarinews.com

مشتریان و همکاران

 • گروه صنعتی کثیر

  در زمینه تولید انواع موتور سیکلت فعالیت خود را آغاز کرد
 • خیرین مدرسه ساز

  نهادی است که ریشه در فطرت الهی انسان دارد
 • شرکت زمزم

  شرکت زمزم در سال 1339 در شهر اصفهان تاسیس شد
 • بهیار صنعت سپاهان

  تولید دستگاه ها و لوازم پزشکی واقع در شهرک علمی تحقیقاتی
 • 1
 • 2

تماس با ما

دفتر مرکزی : اصفهان - چهارباغ بالا - مجتمع پارسیان - طبقه اول

تلفن تماس : ۰۹۱۳۱۶۵۱۹۳۸
۰۳۱۳۳۶۸۷۱۱۲

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • مهندس نادری

  سپاس از زحمات شما
 • دکتر رضایی

  قیمت مناسب ، خوش قول و با اخلاق
 • مهندس جواهریان

  بی بدیل در صنعت آلومینیوم
 • 1
 • 2
 • 3